سبد کابل

همه چیز درباره سبد کابل

 در این مقاله تلاش شده تا مفاهیم کلی و تعاریف جامعی از سبد کابل به شما ارائه گردد و در پایان پاسخ سئوالات زیر در اختیار شما باشد.

ویدیوی زیر را مشاهده بفرمایید.

تصویر سبد کابل

سینی یا سبد کابل،  نوعی سبد ساخته شده از سیم های فولاد ضد زنگ است که با جوش دادن سیم ها به یکدیگر ، به صورت شبکه شبکه  تشکیل می شود. سینی های کابل یک راه حل سریع برای پشتیبانی از تعداد زیادی کابل در مراکز داده ، اتاق های تجهیزات شبکه و مکان هایی است که ماشین آلات پیچیده ای وجود دارد. مجموع سطح مقطع كابلها نمی تواند از 50٪ مساحت سینی ها بیشتر باشد. اندازه سینی کابل برابر با عرض چند برابر عمق بارگیری است. به طور کلی ، اندازه سینی کابل زمانی درست است که بعد از بارگیری،  پنجاه درصد سطح مقطع سینی خالی بماند.

ویژگی های سبد کابل چیست؟

 • سینی های کابل مقاومت بالایی برای پشتیبانی از میزان بالایی از کابل های شبکه دارند
 • مقاومت در مقابل گرما به دلیل گالوانیزاسیون و پوشش دهی با پودر قابل توجه میباشد.
 • طراحی باز این سینی ها به دلیل امکان حرکت کابل ها، تهویه هوا و کاهش جمع شدن گرد و غبار روی کابل ها بسیار مفید است.
 • در مواجهه با موانع قابلیت برش، فرم دهی و تغییر مسیر برای این سینی ها ممکن است.
 • موجود در سایز های مختلف بسته به نوع کاربری
 • نبود گوشه های تیز و برنده باعث حفظ کابل ها از آسیب میشود.
 • با کمک لوازم جانبی و اتصالات ، قابلیت نصب آسان را دارد.
کاربرد سبد کابل

سبدهای کابل از چه جنسی هستند؟

بیشتر سینی های کابل از فلزات مقاومی مانند کربن استیل یا فولاد ضد زنگ یا آلومینیوم هستند که با موادی مثل روی یا اپوکسی پوشش دهی داده شده اند. انتخاب جنس سینی ها به عواملی چون محیط، ملاحظات الکتریکی و هزینه بستگش دارد. هر یک از مواد با انتخاب به عنوان جنس سبد کابل ویژگی های خاص خود را به همراه می آورد.

سینی کابل از جنس آلومینیوم

اگر جنس سینی ها را از آلومینیوم انتخاب کنیم، مقاومت بالا در ازای وزن کم و سبکی سینی ها را به همراه داریم.

سینی های کابل از جنس فولاد

سینی های کابل از جنس فولاد طی یک فرایند خاص از فولاد های با کیفیت ساخته میشوند. شکل گیری و اکستروژن باعث افزایش مقاومت مکانیکی میشود. مهم ترین فایده سینی کابل فولادی مقاومت بالا و هزینه ی پایین آن هاست. از معایب سینی کابل فولادی میتوان بهوزن زیاد این سینی ها، هدایت الکتریکی پایین و مقاومت پایین این سینی ها در برابر خوردگی اشاره نمود. این نرخ خوردگی به عوامل متعددی وابسته است. عواملی مثل محیط، پوشش یا محافظت اعمال شده از جمله ی این موارد هستند. همچنین میتوان برای محافظت از این سینی ها از از پوشش دهی استفاده نمود. مثل گالوانیزه کردن سینی ها یا استفاده از اپوکسی.

سینی های کابل از جنس فولاد ضد زنگ

سینی های از جنس فولاد ضد زنگ نیز ویژگی های بخصوصی دارند. فولاد ضد زنگ در دمای بالا قدرت عملکرد بالایی از خود ارائه میکنند. سینی های کابل از جنس فولاد ضد زنگ AISI-316 میباشد. فولاد ضد زنگ در دمای بالا در برابر مواد رنگرزی ، مواد شیمیایی آلی و مواد شیمیایی غیرآلی مقاوم است.

آیا استانداردی برای سینی کابل وجود دارد؟

برای سینی های کابل به طور کلی 4 استاندارد وجود دارد. این استاندارد ها شامل موارد زیر میشوند:

 • استاندارد VE, Metal cable Tray Systems

الزامات فنی مربوط به ساخت ، آزمایش و عملکرد سیستم های سینی کابل فلزی را فراهم می کند. این اولین تلاش مشترک NEMA و CSA International برای تعیین یک استاندارد برای سینی های فلزی در هر دو روش NEMA و CSA است.

 • استاندارد VE2, Metal cable Tray installation Guideline

حمل و نقل ، ذخیره سازی و نصب سیستم های سینی کابل فلزی را نشان می دهد. اطلاعات مربوط به نگهداری و اصلاح سیستم نیز ارائه شده است.

 • استاندارد UL 568, Nonmetallic Cable Tray Systems

این استاندارد الزامات مربوط به سینی های کابل غیر فلزی و اتصالات مرتبط را که برای استفاده مطابق با قوانین کد برق کانادا (CEC) قسمت 1 و کد ملی برق ® (NEC) طراحی شده اند ، مشخص می کند.

 • استاندارد FG1, Fiberglass Cable Tray Systems

الزامات ساخت و آزمایش سیستم های غیر فلزی مداوم و کامل نردبان ، سینی های کابل تهویه ، کف جامد یا سینی های نوع کانال را پوشش می دهد ، که برای پشتیبانی از کابل های برق یا کنترل یا هر دو مورد استفاده شده است. NEMA FG-1 به عنوان یک استاندارد منتشر شده در نوامبر 2017 لغو شد.

انواع سبد های کابل

سبد کابل

دسته ی اول سینی های کابل، سبد کابل یا سینی کابل سیمی است که تشکیل شده از سیم های استیل برای پشتیبانی از کابل ها و سیم ها است. طراحی سبد گونه این سینی کابل، باعث میشود تا گرد و خاک کمتری بر رو آنها و سیم ها جمع شده و همچنین تهویه مناسبی برای خارج شدن گرمای تولید شده توسط سیم ها ایجاد میکند و دسترسی به کابل ها را بسیار راحت میکند. ما در شرکت سامان ایده پردازان کاوش(سیدک)، 3 محصول ار نوع ارائه میکنیم که عبارتند از:

سبد کابل CB25 که از عرض50 الی 600 ارائه میگردد. جنس آن از استیل ST-37 است و به انتخاب شما یکی از دو پوشش رنگ الکترواستاتیک (کوره ای) و گالوانیزه سرد بر روی آن قرار میگیرد. و یا میتوانید جنس آن را از استیل ضد زنگ سفارش دهید. این مدل با مفتول های 4، 5 یا 6 میلیمتر ارائه میشود. ارتفاع دیواره های این سبد کابل، 25 میلی متر است.

سبد کابل CB50 که از عرض50 الی 600 ارائه میگردد. جنس آن از استیل ST-37 است و به انتخاب شما یکی از دو پوشش رنگ الکترواستاتیک (کوره ای) و گالوانیزه سرد بر روی آن قرار میگیرد. و یا میتوانید جنس آن را از استیل ضد زنگ سفارش دهید. این مدل با مفتول های 4، 5 یا 6 میلیمتر ارائه میشود. ارتفاع دیواره های این سبد کابل، 50 میلی متر است.

سبد کابل CB75 که از عرض50 الی 600 ارائه میگردد. جنس آن از استیل ST-37 است و به انتخاب شما یکی از دو پوشش رنگ الکترواستاتیک (کوره ای) و گالوانیزه سرد بر روی آن قرار میگیرد. و یا میتوانید جنس آن را از استیل ضد زنگ سفارش دهید. این مدل با مفتول های 4، 5 یا 6 میلیمتر ارائه میشود. ارتفاع دیواره های این سبد کابل، 75 میلی متر است.

انواع سبد کابل

سینی کابل تهویه شده

دسته دوم آنها ، سینی کابل تهویه شده است که به استفاده از سوراخ ها و یا شیارهایی در آن، جریان هوای مناسب برای خارج شدن گرمای تولید شده توسط سیم ها ایجاد میکند. از این سوراخ ها همچنین می توان برای دسترسی راحت تر به کابل ها استفاده کرد.

سینی کابل کانالی

سینی کابل کف بسته

دسته سوم آنها سینی کابل کف بسته است. این نوع سینی کابل بیشتر برای کابل هایی استفاده میشوند که کارشان رد و بدل اطلاعات است و گرمای زیادی تولید نمیکنند. این نوع سینی کابل بیشترین محافظت را برای کابل ها ارائه میکنند. اما اشکالی که ایجاد میشود این است که دیگر راهی برای خروج گرما تامین نمیکنند و توصیه میشود برای کابل های قدرت و در کل کابل هایی که گرمای زیادی از خود تولید میکنند استفاده نشود. سینی های کابل در قطعه های جدا تولید شده و برای اتصال آنها به هم دیگر و نصب آنها نیاز به ابزار و تجهیزات اتصال و محکم کردن آنها وجود دارد.

انواع اتصالات به کار رفته در فرآیند نصب سبد های کابل

ابزار اتصال

سبد های کابل برای اینکه به هم متصل بشوند، نیاز به ابزار و تجهیزاتی برای اینکار دارند. اسم این ابزار اتصالات (KITT) است. اتصالات سیستم کابل یکی از مهمترین قطعات آن میباشند و میتوانند امنیت و کارایی سیستم کابل را افزایش داده و استفاده درست و دقت در نصب آن میتواند طول عمر سیستم راه افزایش دهد. جنس این نوع اتصالات از ورق کربن استیل 7st-3 و استیل ضد زنگ304L-316L ساخته شده اند دارای مقاومت بالا و ضریب انتقال گرمای بالایی هستند و آنها را با گالوانیزه سرد  و یا نیکل کروم میپوشانند تا هم به زیبایی آن بیافزایند و هم به خاصیت ضد زنگ بودن آن. ضخامت ورقه هایی که این اتصالات از آنها ساخته شده است ، 2 میلیمتر بوده و وزن کمی دارند

اتصالات سیستم مهاربندی کابل

ابزار نصب

در کل سینی های کابل را در چند محل میشود نصب کرد. بر روی دیوار، سقف و یا نصب زمینی. برای نصب کردن سینی کابل در هر کدام از این محل ها، نیاز به نگهدارنده هایی است تا بتوانند با زاویه درست، به طور بهینه وزن سینی های کابل را تحمل کرده و از این اطمینان حاصل کنند که در هر شرایطی سیستم مدیریت کابل از جا در نیامده و سر جای خود میماند. ما در ادامه می خواهیم یک بررسی کلی از انواع نگهدارنده ها داشته باشیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره میتوانید با شماره های ما تماس بگیرید.

نگهدارنده ی دیواری

نگهدارنده های دیواری سینی های کابل ما  به طور کلی به 3 دسته تقسیم میشوند. تمام این نگهدارنده ها توسط تیم شرکت ایده پردازان کاوش (سیدک) منطبق بر استاندارد شرکت Cablo fill  آمریکا طراحی و تولید گردیده است. نام این دسته ها عبارت است از BS, UBS و HS.

1- نگهدارنده نوع BS :

این نوع نگهدارنده سینی کابل با استفاده از پیچ و مهره به دیوار ها وصل شده و مناسب استفاده با سینی کابل های تا عرض 300mm میلی متر که در واقع سبک هستند و برای کابل های سبک وزن به کار میروند است. جنس این نوع نگهدارنده میتواند از ورق کربن استیل ST-37  و یا  ورق استیل ضد زنگ 304L -316L باشد. برای نگهدارنده ای که از جنس استیل ضد زنگ باشد  پوشش این نوع نگهدارنده میتواند از رنگ الکترواستاتیک (کوره ای)، گالوانیزه سرد، گالوانیزه گرم و یا نیکل کروم باشد. طول آن با توجه به عرض سبد تعیین میشود و عرض آن 3.5 سانتی متر  و ارتفاع آنها میتواند از 10 الی 30 سانتی متر باشد. طراحی خاص این نوع سبد کابل، باعث شده تا نیازی به پیچ و مهره برای اتصال این نگهدارنده به سبد کابل نباشد و با استفاده از طرح چنگک مانند آن، سبد کابل بر روی آن نصب میشود.

نگهدارنده دیواری کابل

2- نگهدارنده نوع UBS :

 

این نوع نگهدارنده سینی کابل، مانند مدل BS، با استفاده از پیچ و مهره به دیوار متصل شده و علاوه بر  آن میتوانید برای نصب کردن آنرا به دیوار جوش بدهید. به خاطر طراحی چنگکی آن، نیازی به استفاده از پیچ و مهره برای نصب سبد کابل بر روی آن نیست.

کاربرد این نگهدارنده با سیم های سنگین تر است و با سبد های کابل با عرض بزرگتر از 300 میلی متر باید استفاده گردد.

جنس این سبد کابل میتواند از جنس استیل ضد زنگ 304L  و یا 316L  باشد. گزینه دیگری که وجود دارد، استیل کربن ST-37 است که نیاز به پوشش دارد و گزینه هایی که ما ارائه میکنیم ، عبارتند از گالوانیزه سرد، گالوانیزه گرم، کروم نیکل و رنگ الکترو استاتیک(رنگ کوره ای) هستند و جفت آنها موارد خوبی محسوب میشوند. ضخامت ورق این نوع نگهدارنده سبد کابل با توجه به نیازی که شما دارید انتخاب میشود. و ضخامت سیم های آن 4،5 و یا 6 میتواند باشد و  عرض سبد کابل  4 سانتی متر میباشد و ارتفاع آن نیز  از 10 الی 30 سانتی متر میتواند باشد.

نگهدارنده دیواری کابل

3- نگهدارنده نوع HS :

این نوع نگهدارنده هم برای استفاده زمینی مصرف شده و هم بر روی دیوار استفاده میشود. نصب آن میتواند با استفاده از پیچ و مهره باشد و یا با استفاده از جوش کاری نصب گردد.

ارتفاع آن 6/2  سانتی متر میباشد و عرض آن  5/5 سانتی متر. جنس آن میتواند یا  از استیل ضد زنگ باشد و یا از استیل کربن باشد که در آن صورت به پوششی نیاز است تا از استیل کربن در برابر زنگ زدن محافظت کند. پوشش هایی که ما به شما ارائه میکنیم، گالوانیزه سرد، گالوانیزه گرم، نیکل کروم و رنگ الکترواستاتیک ( کوره ای) هستند. به خاطر طراحی چنگکی این نوع نگهدارنده، برای نصب سبد کابل بر روی آن نیازی به استفاده از پیچ و مهره نیست.

نگهدارنده دیواری کابل

نگهدارنده ی سقفی سبد کابل

1- نگهدارنده ی سقفی CS :

این مدل از نگهدارنده سبد کابل، برای نصب قائم سبد کابل بر روی سقف طراحی شده است. نحوه نصب خود نگهدارنده به این صورت است که  با استفاده از دو میله که به داخل سقف رفته و سپس مهره ها به آن پیچ شده تا آنرا در جای خود سفت و محکم کند. استفاده این مدل نگهدارنده با سبد های کابل از عرض 50 میلی متر (سبک) الی 600 میلی متر  است و با تمام محصولات شرکت سیدک سازگاری دارد. جنس آن میتواند از ورقه های 1 یا 2 میلی متری  استیل ضد زنگ 304L  و یا  316L و یا ورقه استیل کربن   ST-37  باشد که با پوشش های رنگ الکترواستاتیک( کوره ای)، گالوانیزه گرم، گالوانیزه سرد ارائه میشوند. این مدل از نگهدارنده سبد کابل به دلیل طراحی چنگکی آن برای پشتیبانی از سبد کابل نیازی به پیچ و مهره نداشته و نصب سریع و آسانی خواهد داشت. عرض این محصول 5/3 سانتی متر و ارتفاع آن 5/2 سانتی متر میباشد. طول محصول با توجه به طول سبد کابل مورد استفاده مشخص میشود.

نگهدارنده سقفی کابل

نگهدارنده ی زمینی سبد کابل

1- نگهدارنده زمینی UFS :

نگه دارنده زمینی UFS توسط شرکت سامان ایده پردازان کاوش(سیدک) مخصوص استفاده با سبد کابل طراحی شده و طراحی آن طبق استاندارد شرکت Cablo fill آمریکا طراحی و تولید شده است.

نگه دارنده های زمینی کابل بیشتر برای مدیریت و عبور سبد کابل در زیر کف های کاذب استفاده میشوند. این نگهدارنده با استفاده از پیچ و مهره به زمین وصل شده و به دلیل طراحی چنگکی آن  پس از نصب برای پشتیبانی از سبد کابل نیازی به پیچ و مهره ندارد و نصب آن سریع و آسان خواهد بود. این مدل سبد کابل از ارتفاع 2 الی 10 سانتی متر متغیر است با توجه به نیاز شما میتوان از ارتفاع مناسب کابل استفاده کرد. جنس این سبد کابل میتواند از استیل ضد زنگ 304L یا 316L و یا استیل کربن ST-37 باشد که با آن پیشنهاد میشود یکی از پوشش های مقاوم رنگ الکترواستاتیک(کوره ای ) ، گالوانیزه سرد، گالوانیزه گرم و کروم نیکل باشد. این سبد کابل دارای عرض 5/2 سانتی متری میباشد برای ارتفاع های بالاتر 10 سانتی متر باید به ما سفارش بدهید تا برایتان در سایز سفارشی آنرا تولید کنیم.

UFS نگهدارنده ی زمینی

درپوش سبد کابل

با اینکه سبد کابل محافظت بسیار خوبی از کابل ها میکند، بازهم میتواند در بعضی جاها کافی نباشد و نیاز به محافظت مراقبت بیشتر از کابل ها وجود دارد. یا اینکه صرفا میخواهید که سیستم مدیریت کابل شما مرتب تر و تمیز تر باشد و زیبایی بصری بیشتری داشته باشد. جنس این درپوش های سبد کابل میتواند از استیل ضد زنگ 304L و یا 316L با ضخامت حدودا 1 میلیمتر و یا استیل کربن با استفاده یکی از پوشش های رنگ الکترواستاتیک(کوره ای)، گالوانیزه سرد، گالوانیزه گرم و یا کروم نیکل باشد. این محصول به صورت استاندارد دارای ابعادی با طول 200 سانتی متر، عرض مطابق با سبد مصرفی و ارتفاع 4 یا 6 سانتی متر است. اما تمام ابعاد میتواند با توجه به ابعاد محصول تغییر کند.

درپوش کابل

هدایت گر کابل

وقتی که ما نگهدارنده ها و سبد کابل را نصب میکنیم، نوبت کشیده شدن صفحات از داخل آنها شده تا سیستم مدیریت کابل شما کامل شود. اما مشکلی که وجود دارد این است که کابل ها برای ورود و یا خروج به سبد های کابل، در زوایای ایجاد شده میشکنند و در طول زمان به آنها آسیب نخورده و از بین میروند. راه حل این موضوع، یک قطعه کوچک به نام هدایت گر کابل است که به صورت یک قطعه قوس دار است که یک سر آن داخل سبد کابل قرار گرفته و سر دگر آن بیرون آن قرار میگیرد تا به راحتی بتوان کابل ها را از آنجا وارد و خارج کرد و اطمینان داشته باشین که با اینکار به کابل های شما آسیبی نمیرسد. این روپوش میتواند از 3 جنس استیل ضد زنگ 304L ، 316L و استیل کربن تولید شود که در صورتی که از استیل کربن استفاده شود، نیاز به پوششی برای جلوگیری از زنگ زدگی محصول و مقاوم تر کردن آن است که ما از 4 پوشش رنگ الکترواستاتیک(کوره اب)، گالوانیزه سرد، گالوانیزه گرم و در آخر نیکل کروم استفاده میکنیم.

ضخامت ورق استفاده شده بین 1 الی 25/1 میلی متر است و ابعاد آن عبارت است از طول 17 سانتی متر و عرض 9 سانتی متر.

هدایت گر کابل

امیدواریم که مقاله بالا برایتان مفید بوده باشه. سلامت و پیروز باشید، شرکت سامان ایده پردازان کاوش(سیدک).

مقالات اخیر

بنر مقاله انواع نگهدارنده های سبد کابل

انواع نگهدارنده دیواری سبد کابل

در هنگام نصب سبد های کابل با توجه به این که این سبد ها در ارتفاعی بالاتر از سطح زمین نصب میشوند، نیاز به وجود قطعاتی برای نگه داشتن سبد کابل در هوا می باشد. در این قسمت به نگهدارنده های دیواری پرداخته میشود و شما با انواع این نگهدارنده ها آشنا میشوید. انواع نگهدارنده

بیشتر بخوانید »
تصویر شاخص مقاله انواع سبد کابل

انواع سبد کابل

شرکت سیدک اولین تولید کننده ی سبد کابل در ایران، در این مقاله سعی میکند تا شما را با انواع سبدهای کابل آشنا سازد. به طور کلی سبد های کابل در سه نوع مختلف تولید شده که هر نوع دارای ویژگی و خصوصیات منحصر به فرد خود میباشد. این انواع عبارتند از سبد کابل استیل

بیشتر بخوانید »
بنر مقاله عمده کاربرد سبد کابل

عمده کاربرد سبد کابل کجاست؟

عمده کاربرد سبد کابل در اتاق های سرور است. شرکت سیدک در این مقاله قصد دارد تا شمارا با اتاق سرور بیشتر آشنا کند و به سئوالات زیر در پایان پاسخ دهد.  اهمیت اتاق سرور در چیست؟ اجزای اتاق سرور اتاق سرور استاندارد چه ویژگی هایی دارد؟ طریقه‌ی مقاوم سازی اتاق سرور چیست؟ اهمیت اتاق

بیشتر بخوانید »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا